Talentová akademie

 

Jsi nadšencem do vědy a inovací, kterého už nebaví domácí pokusy? Chceš začít dělat opravdovou vědu už na střední škole a rozšířit své zkušenosti o aplikovanou fyziku a optiku? Talentová akademie, organizovaná laserovými centry HiLASE a ELI Beamlines (která jsou součástí Fyzikálního ústavu AV ČR), je nejspíš právě to pravé, co vytáhne tvou vědeckou kariéru z hodin fyziky ve škole. Jsi připraven(a) se ponořit do bádání a rozhlédnout se po vědeckém světě?

Poslechněte si, co o Talentové akademii říká jeden z jejich organizátorů Zbyněk Hubka:

 

Na co se v Talentové akademii můžeš těšit?

Všechno to začne z pohodlí tvého domova, během prvního kola které probíhá online. Sestrojíš a odprezentuješ organizátorům domácí experiment, se kterým chceš vkročit do světa výzkumu a technologií. Na základě právě této prezentace pak naše odborná porota vybírá dvanáct nejslibnějších účastníků, které si pozveme do dolnobřežanských laserových center na finále Talentové akademie.

 

Ve finále Talentové akademie nastartuješ svou vědeckou kariéru.

 

Během toho tě čeká intenzivní víkendové bádání: dva a půl dne na vyřešení komplexního problému z oboru laserové fyziky a simulaci toho, jak by právě tvé řešení fungovalo. Ač v online kole budeš soutěžit jako jednotlivec, během finále se staneš součástí čtyřčlenného týmu. Spolu s tvými kolegy se dozvíš spoustu nových informací a načerpáš zkušenosti v oblastech optiky, chemie, konstruktérství, programování a 3D tisku. Ke každému týmu čtyř středoškoláků se připojí jeden mentor, vědec z laserových center, který bude skupinku provázet návrhem řešení, realizací experimentu, vyhodnocením dat i prezentací výsledků.

Kromě praktických zkušeností si z vědeckého víkendu odneseš i spoustu takzvaných soft skills. Naučíš se efektivně spolupracovat v týmu, komunikovat a hledat nápaditá řešení společně s lidmi, se kterými toho máš hodně společného, a zdokonalíš se i v plánování a time managementu.

 

Práce v týmu – i té se během Talentovky naučíš!

 

A co za to?

Z Talentové akademie rozhodně neodejdeš s prázdnou. Kromě jedinečných zkušeností a certifikátu o účasti si můžeš odnést i nabídku stáže! Obě laserová centra nabízí těm nejlepším účastníkům Talentovky pozice stážistů přímo ve vědeckých týmech.

Jaká kritéria musíš splnit?

Kromě zápalu pro vědu a touhu po nových vědomostech musíš pro účast v Talentové akademii splnit ještě pár formálních kritérií. Talentová akademie je určena pro studenty čtyřletého gymnázia, vyšších stupňů osmiletého gymnázia (kvinta – oktáva) či odborné SŠ, ve věku 15 – 19 let. Tvé známky z přírodovědných předmětů (zejména fyziky) chtít vidět nebudeme, tvůj zájem o ně poznáme z tvého vypracování prvního kola.

 

Hlavní předpoklad pro účast v Talentové akademii? Zvídavost!

 

Více informací k soutěži najdete na webových stránkách Talentovky či Facebookovém profilu.

Talentovka v médiích

Print Friendly, PDF & Email