SCIENCE CHALLENGE: KÓDUJ, INOVUJ A ZKROŤ LASEROVÝ SVAZEK!

Kariérní cesta laserového vědce pro nás nezačíná až na vysoké škole! Na vědu není nikdy moc brzo. Už během středoškolského studia se nabízí několik příležitostí, jak obohatit životopis unikátní vědeckou zkušeností a nahlédnout do každodenního života laserového fyzika. A právě jednou z takových příležitostí je Science Challenge.

Tu každý druhý rok vyhlašují laserová centra v Dolních Břežanech, Centrum HiLASE (které je součástí Fyzikálního ústavu AV ČR) a ELI Beamlines.

Přijměte svou Science Challenge

Science Challenge je výzvou pro středoškolské týmy, které mají odvahu inovovat laserový výzkum a nebojí se do vědy skočit po hlavě – čtyřiadvacetihodinovým maratonem plným programování, optiky a fyziky.

Než si ale studenty pozveme do laserových center, potřebujeme si je nejprve otestovat v online kole soutěže. Do toho se mladí vědci hlásí v tříčlenných týmech a v jeho průběhu mají za úkol vytvořit program k automatizaci laserových systémů. Úspěšné týmy vytvoří takový program, který bude užitečný v konkrétních odvětvích průmyslu a posune hranice aplikací laserů zase o krůček dál. Už toto online kolo je příležitostí získat spoustu nových zkušeností a vyzkoušet si práci v týmu se sdíleným nadšením pro vědu a inovace. V příštím ročníku Science Challenge se budeme těšit na to, s jakým unikátním řešením příjde právě tvůj tým!

Vítězný tým Science Challenge 2022 prezentuje svůj poster

Vítězný tým Science Challenge 2022 prezentuje svůj poster

Na základě tohoto online kola soutěže vybereme tři týmy finalistů, které si svou středoškolskou vědeckou kariéru prodlouží během celodenní (a celonoční) návštěvy v laserových centrech. Nenechte se ale zmást – nezveme si vás na komentovanou prohlídku a soutěž v oblékání do kombinéz. Je čas připojit k programování i hardware, popadnout šroubovák, čočky a lasery, a finalizovat váš projekt.

Ten v cílové rovince Science Challenge týmy odprezentují v podobě posterů svým budoucím kolegům. A aby toho nebylo málo, ve finále se potkají i s vedoucími laserových center: Tomášem Mockem (za Centrum HiLASE) a Romanem Hvězdou (za ELI Beamlines).

Nejdete do toho sami

Do finále Science Challenge si vás nebudeme zvát samotné. Ke každému týmu tří středoškoláků ve věku 15 – 19 let se také připojí jeden učitel, který bude během finále působit jako mentor.

A co si z návštěvy laserových center odnesou právě učitele? Těm nabízíme unikátní příležitost si zblízka prohlédnout laserové laboratoře a experimentální haly laserových center HiLASE a ELI Beamlines (takové exkurze nenabízíme jen tak někomu). Také pro ně máme připravený odborný workshop na téma laserových technologií plný názorných ukázek. Ten jim pomůže obohatit učební plán, načerpat inspiraci pro výuku a přinést tak něco ze Science Challenge i ostatním studentům.

V neposlední řadě jsme také pro učitele připravili metodiku zaměřenou na laserové technologie postavenou právě pro středoškolské osnovy. Ta je plná názorných experimentů a vysvětlení, které jim pomůžou fyziku přiblížit celé třídě.

Všichni účastníci obdrží kromě cenných zkušeností certifikát o účasti, který je jejich důkazem

Všichni účastníci obdrží kromě cenných zkušeností certifikát o účasti, který je jejich důkazem

Tým organizátorů

Kromě vašich mentorů vás Science Challenge bude provázet i tým organizátorů z laserových center HiLASE a ELI Beamlines, kteří na soutěži pracují od vyhlášení prvního kola po zhasnutí světel v konferenční místnosti po finále. Součástí organizačního týmu jsou administrativní pracovníci, ale i vědci z obou laserových center.

Mezi ně se řadí i Michal Vyvlečka, který dříve pracoval jako laserový fyzik v Centru HiLASE a nyní působí v kvantové skupině na Univerzitě ve Vídní vedené nositelem Nobelovy ceny za fyziku z roku 2022 Antonem Zeilingerem.

Jaký přínos pro vědu měla trojice letošních nositelů Nobelovy ceny za fyziku a jaké je to spolupracovat s nositelem Nobelovy ceny? Čím se Michal zabývá v rámci svého doktorského studia, co ho tam baví a co naopak ve Vídni oproti práci v české vědě postrádá? Podívejte se na video a inspirujte se pro svou vlastní vědeckou kariéru:

A jak probíhaly předchozí ročníky Science Challenge?

Více informací k soutěži naleznete na webových stránkách Science Challenge. Nezapomeňte sledovat i naši Facebookovou stránku, ať vám neuteče příští ročník Science Challenge!

Galerie: Science Challenge 2022

Print Friendly, PDF & Email